filmdiziyorumlari.com

Kerr (2021) 22 Nisan 2022’de Vizyonda

5/5 - (15 oy)

Kerr filmi, aynı adlı romandan uyarlanarak Tayfun Pirselimoğlu’nun yönetmenliğinde sinemaya uyarlandı. Film otoritelerinin eleştirilerine maruz kalsa da Kerr filmi izlemeye değer filmler listemize eklenmiş durumda. Gelin beraber inceleyelim.

Kerr Filmi Hakkında

Yönetmen: Tayfun Pirselimoglu

Tür: Gerilim, dram

Yayın Tarihi: 22 Nisan 2022

Süre: 1 saat 41 dk.

IMDb: 6.7

Kerr filminin yazarlığını, senaristliğini ve yönetmenliğini Tayfun Pirselimoğlu üstleniyor. Aynı zamanda Kerr Romanının yazarı da Tayfun Pirselimoğlu. Özetle kendi romanını filme dönüştürdü. Film dünya seyircisinin karşısına Varşova Film Festivali ile çıktı. Türkiye’de ise Antalya Altın Portakal Festivali’nde boy gösterdi. Film henüz vizyona çıkmadı. Yayın tarihi olan 22 Nisan 2022 tarihinde büyük merakla beklenen film sinemalarda yerini alacak.

Kerr Filmi Konusu ve Oyuncuları

Kerr filminin konusu, uyarlamanın gerektirdiği basit birkaç farklılık dışında romandan çokta farklı değil. Can, babasının ölüm haberini alır ve trenle babasının yaşadığı kasabaya gider. Trenden indikten belli bir süre sonra istasyonda cinayet işlenir ve Cem, bu cinayetin tanığı olur. Katil ile göz göze gelir fakat katil, Can’ı umursamadan olay yerinden gider. Cinayet tanığı olan başrolümüz Can, tüm gördüklerini polislere anlatır. Ancak ifadesi alındıktan sonra Can’ın gitmesine müsaade edilmez.

Aradan zaman geçtikten sonra Can kasabada dolaşmaya ve çevreyi tanımaya karar verir. Ancak bu hevesi kursağında kalacaktır. Çünkü garip insanlarla ve esrarengiz olaylarla karşılaşmaya başlar. Bu olayların bir tanesi de katil ile bir dükkanda karşılaşması olacaktır. Bu durumların üst üste gerçekleşmesinden korkan Can, kasabadan ayrılmaya karar verir. Ancak bu da mümkün olmayacaktır. Çünkü ayrılacağı sırada kuduz köpekler nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Sürükleyici bir gerilim ile Kerr, izleyiciye soluksuz bir 2 saat yaşatmayı hedefliyor. Kerr Filminin oyuncuları ise şu şekilde;

  • Erdem Şenocak (Can)
  • Jale Arıkan
  • Rıza Akın
  • Gafur Uzuner
  • Melih Düzenli
  • Ali Seçkiner
  • Sinan Bengier

Kerr Filmi İncelemesi

Kerr filmi, izleyiciyi il anından sonuna dek sürükleyici bir gerilime hapsediyor. Filmin çekim tekniğine bakılırsa, düşsel bir atmosfer hakim kılınmaya çalışılmış. Bunu yaparken de zaman ve mekan kavramları hiçe sayılmış. Olayların günümüzde gerçekleşmediği belirgin olsa da hangi yılda ve nerede yaşandığına dair bir ibare yok. Bu da izleyicinin hayal gücüne bırakılmış durumda. Senarist, bu şekilde bir metot uygulayarak neyi amaçlamış? O büyük bir muamma…

Kerr filmi, salt eylemsizlikten doğan eylemleri işlemeye çalışmış. Diğer bir anlatımla her ne kadar durağan bir film olsa da bu durağanlığı tetikleye bir dizi hareket, filmin asıl konusunu oluşturmakta. Birçok suç işlenmesine; bu suçların tanıkları, delilleri ve daha birçok ispat unsuru bulunmasına rağmen ortada suçluların yakalanmasına yönelik hiçbir eylem bulunmuyor. Ve daha ilginç olanı tüm kasaba sakinlerinin bu konulardan habersiz bir tavır takınması. Burada izleyiciye verilmek istenen bir mesaj var mı yoksa yalnızca gereksiz bir gizem katma çabası mı tam olarak emin olamadım.

Kerr filmi’nde takdir edebileceğim en önemli faktör ise izleyiciyi olayın içerisine sürüklemesi oldu. Bunu da çevre tasarımı ve oyuncuların samimi tavırları yarattı. Daha fazla film önerisi için sitemi takipte kalın.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.